Historie vzniku TJ FEZKO Strakonice

V lednu 1950 byla ustanovena Závodní sokolská jednotka FEZKO, která se stala základem dnešní TJ FEZKO Strakonice.

Už v únoru 1950 došlo ke spojení ZSJ FEZKO se Sokolem Strakonice a s SK 1908 Strakonice. Zde vznikla řada sportovních oddílů, které již dnes při TJ FEZKO neexistují – košíková, box, lyžování, šerm, později pozemní hokej a další.

V průběhu roku 1953 vznikla z ZSJ FEZKO nová organizace DSO Jiskra FEZKO, ještě v tomto roce došlo na přejmenování na JISKRA FEZKO Strakonice a koncem šedesátých let pak na dnešní TJ FEZKO. Základním sportovištěm byl areál na Křemelce, hokejové hřiště Na Tržišti s přírodním ledem, jednodrátová kuželna Na Protivínské a budova Sokolovny, která vznikla v roce 1896.

V letech 1960 až 1963 došlo k přestavbě bývalé požární nádrže závodu FEZKO s.p. na plavecký bazén a vzniklo zázemí pro oddíly vodního póla a plavání, které plnohodnotně fungovalo po dobu téměř 35 let. Během těchto let byly postaveny tři hřiště. Na volejbal, nohejbal, tenis a postavena budova zázemí.

Situace 1961

V roce 1993 byla přerušena dodávka vody z areálu Fezka a provoz bazénů byl ukončen.

V letech 1974-1975 došlo k přístavbě nové části Sokolovny.

V roce 1978 byl celý prostor Křemelky s letním areálem uvolněn pro výstavbu zimního stadionu.

Po roce 1989 došlo k odtržení fotbalového oddílů a odkoupení areálu na sádkách od Fezka s.p. za peníze získané prodejem pozemku na kterých dnes stojí z části supermarket LIDL a z části fotbalové hřiště patřící Městu Strakonice. Dále byl objekt Sokolovny po dlouhém soudní sporu vrácena Sokolům a další objekty přešli po STARZ Strakonice.

V současné době TJ FEZKO Strakonice vlastní dva areály – areál Na sádkách a objekt kuželny u restaurace Na Protivínské. Sdružuje čtyři oddíly OVS (vodní pólo, plavání, otužilci), kuželky, volejbal, nohejbal a má členskou základnu 361 členů, z toho 166 v mládežnických kategoriích.

V budoucnu by jsme v nově zrekonstruovaném areálu Na Sádkách rádi obnovili jeho tradici.........

Foto 1 742.18 kB Stáhnout
Foto 2 1000.96 kB Stáhnout